Enerģija un politika - 2022.gads.
Nu jau kādu laiku sabiedrība ir visai satraukta par augstajām degvielas un gāzes cenām un to, kur tad nu turpmāk ņemt enerģijas resursus. Medijos, dažādos tv un radio raidījumos norit gan pavisam vienkāršas, gan nedaudz sarežģītākas domu apmaiņas un vairāk vai mazāk pamatotas diskusijas.
Ierēdņi, politiķi, dažādi lobiji veidos jauno saimniecisko politiku, sabiedrības informēšanai TV1 atkal sanāks pie Dombura visādi nozares speciālisti un pa makro līmeni pārspriedīs lielās problēmas. Kādi būs reālie risinājumi, to jau manīsim pēc tam. Detaļas parasti savlaicīgi nepamana, kārtīgi nepārdomā un sanāk visādas kļūdas, viduvēji risinājumi un pārpratumi.
Kā tad parasti spriež par to pašu elektroenerģijas patēriņu? Parasti neņem vērā dažādus it kā sīkumus, kurus tomēr kopā saskaitot, sanāk visai lieli skaitļi.
Šodien Domburs Kas notiek Latvijā? - cik būs skaitļu?
Paņemsim pavisam vienkāršu, it kā sīku un nenozīmīgu elektroenerģijas patērētāju - veļas mašīnu. Cik tad tā patērē to enerģiju viena mazgāšanas cikla laikā? Kā to samazināt?
Vai vēl kādu, tikpat vienkāršu. Ir jūlija vidus, Saule kārtīgi silda, Daugavā ūdens nepietiek un no gāzes ražo elektrību, to piegādā patērētājam, lai tas var darbināt savu kondicionieri. Makroekonomiski it kā viss pareizi! Taču vai tā ir?
Nu, padomājiet, kādus risinājumus varat izdomāt?
Par sinhronizāciju. Mazs teorētisks projekts. Ir parasts benzīna ģenerators. Tam ir sava pašregulācija, kas, mainoties slodzei, padod vairāk degvielas un gaisa un nodrošina attiecīgo jaudu un saglabā frekvenci. Ja pie tīkla, tad sinhronizācija ar tīklu.
Auto piemērs. 3000rpm - 50 reizes sekundē ir 50Hz. Visos variantos.
1. Vienkārši brauc pa ceļu.
2. Ar kravu.
3. Bez kravas.
4. Pret kalnu.
5. No kalna.
Palielināta slodze - vairāk degvielas un gaisa pie tiem pašiem apgriezieniem.
Samazināta slodze, braucot no kalna, degvielu un gaisu vajag mazāk.
Papildus spēks, kas palīdz iekšdedzes dzinējam, braucot no kalna.
Ideja - ģeneratoru palīdz griezt elektromotors, ko darbina Saules baterijas. Visa sinhronizācija notiek vienas ģenerējošās iekārtas ietvaros.
1. Sinhronizācija kā parastam ģeneratoram, HESa vai TECa turbīnai. Saules enerģija netiek izmantota. Vecā regulācija.
2. Sinhronizācija izmanto Saules enerģiju. Uz rotoru ar magnētiem/spolēm ar ierosmi iedarbojas elektriskais lauks, kas atslogo pamatģeneratoru, un zināma daļa degvielas, HESa ūdens vai TECa tvaika tiek AIZSTĀTA ar Saules elektroenerģijas daļu. To degvielu, ūdeni, tvaiku(un gāzi tā ražošanai) var uzskatīt par akumulētu/ietaupītu resursu. To izmantos tad, kad Saules paneļi neko neražos. Nekādu akumulatoru!
fgfjffkfkl
daudz ko vienkārši nezin, darbojas blēži, politiķi un ierēdņi neatsķir svarīgo no mazāk svarīgā, makro plāni konceptuāli lēmumi kompetence ir vai nav
nezin zinātņu pamatus
tomēr reizēm amizanti klausīties, kā kārtējais uzaicinātais minstinās pie kilovatstundas jēdziena
Latest comments
izdomāts pastāsts.
SVIESTS! Vajadzētu atkal atnaudot lohus! - Smalkā, spiedzīgā balsī teica viens no slepenās sanāksmes dalībniekiem. Pēc nekustamo krīzes iegūtie triljoni sanākušajiem pasaules ekono