HIV profilakse un sabiedriskais uzslāņojums loģikai.

Papildināts. Lumpenizācijas ietekme uz zināmu apstākļu izraisītām sabiedriskām problēmām. 

Lai gan 21.gadsimts skaitās informācijas gadsimts, sabiedrībā ir vairākas tēmas, kuras ir tik poltikorektas un  kuras sabiedrība tik ļoti nevēlas saprast, ka pavirši vērojot nav skaidrs, kā tāda veida problēmas vispār var tik tālu attīstīties. Viena no tām ir jaunu cilvēku pārmērīga pašapziņa un pārliecība par savu gudrību, spēju izvēleties un iztēloto veco, iesīkstējušo atpalikušo padomdevēju stulbumu, ar ko tiek pamatots, ka nekādas tādas vispārējas zināšanas jau nav. 

Kādi tad ir šīs lumpenizācijas vēstneši. Mūsu mīļā Latvijas valsts pēdējos gados ir atkal ir izcēlusies ar dažiem rekordiem. Tad nu kā tas notiek? 

Ir vairāki piemēri, kur tas ir diezgan skaidri manāms. HIV problēmas, eksakto priekšmetu nemācīšanās un jau kuro gadu sliktie eksāmenu rezutāti, Latvijas rekordi gan tajā pašā HIV izplatībā, gan mobinga problēmas. To nosaka zināms vairākums, kas nevar salikt loģiskas sakarības, vidējie, kam vienalga un, lai cik tas būtu neiedomājami - arī it kā gudrie pilsoņi, kuri nezin kādu iemeslu dēļ tam visam nepievērš nekādu uzmanību, lai gan šo problēmu izcelsme taču ir skaidra. 

Kas tad ir tam visam pamatā? Vai tik ne plaši izplatītā prakse uzskatīt, ka nekādu tādu pamata zināšanu jau nav, patiesības var būt vairākas, katrai situācijai var piemērot savu patiesību un nav ko tur pārāk censties saprast dažādu notikumu cēloņus.

Kāpēc gan gudrākie jau paši sev pazemina sasniegumu kritērijus un pieskaņojas vispārējam līmenim? Jo negrib nekādas problēmas! Tas

 

Oriģinālais teksts. HIV ir cilvēka imūndeficīta vīruss un AIDS ir slimība, ko tas izraisa, parasti vairākus gadus pēc inficēšanās. Tādējādi šīs infekcijas slimības ierosinātājs ir zināms un tas, kas ir vai nav jādara, lai tā inficēšanās nenotiktu, arī. Tāpat ir skaidra diagnostika un ārstēšana, kas tam vīrusam padara to dzīvi saimnieka organismā maksimāli grūtu un tiek panākts minimāls risks aizlaist to visu līdz AIDS stadijai un ir arī daudz mazāka iespēja inficēt citus. Protams, tas nozīmē medikamentu lietošanu visu mūžu, prezervatīva lietošanu un kritiskāku partneru izvēli. 

Problēma ir tur, ka uz kritiskās domāšanas neesamības bāzes daži taisa jaunas problēmas. Viena no metodēm, kā visu sajaukt, ir ķiķināt par loģiku un reālu patiesu informāciju. Skolā vai sarunu festā tas būtu, ja kaut kādā veselības mācībā, stāsta par HIV profilaksi un auditorija nevis klausās par inficēšanās veidiem un riskiem, bet ķiķina un sajūtas gudri. Lai vai kā, tas stulbums ietekmē visu sabiedrību. Tik problēma te tā, ka ķiķina nevis skolnieki, bet 21-30 gadu veci it kā pieauguši cilvēki. 
Pieņemsim, ka visriskantākā HIV grupa - 21- 30g. dodas uz informējošu lekciju par HIV/AIDS. Viena lekcija ir diezgan garlaicīga, speciālisti stāsta parastus faktus - kā var inficēties, kā nevar, kas ir HIV riskanta uzvedība, kādi ir riski, lietojot narkotikas, kā uzvedība tad izmainās, kādi ir riski inficēties dažādās vecuma grupas, kādi ir procenti vispār un kādi - dažādās grupās - tiek pateikti procenti bez nekāda politkorekta ierobežojuma - ja reiz kādā grupā tā infekcija ir vairāk, tas tiek pateikts, ja reiz kāds seksa veids ir riskantāks, tas arī tiek pateikts un publika izdara pragmatiskus, sev maksimāli derīgus secinājumus.
Un tad ir otrs pasākums, kur viss sākas ar apgalvojumu, ka tā vecā paaudze nekā nejēdz, viņu laikā seksa nebija.

Tā sieviete, kas Krievijas - ASV padomju laika teletiltā pateica sakrālo frāzi, ka Padomijā seksa nav, ir kļuvusi par simbolu Padomju laika muļķībām un šis tiek atgādināts katru reizi, kad ir ērti norādīt, cik vecie sakārņi ir atpalikuši un jaunatne ir gudra. Protams, ka viss bija, protams, nebija tik daudz porno, cenzūra skatījās, kas padomju cilvēkam ir un kas nav jāredz kino un jālasa grāmatās, bet dakteris Zālītis pats rakstīja grāmatas un ārstēja dažādas seksuālās problēmas un ne viena vien tā laika ģimene tika pie risinājuma visādām problēmām. Zināšanas par būtisko sabiedrībā bija, kam īpaši vajadzēja, tas meklēja informāciju un risinājumus atrada. Nebija tāda pārsātinājuma, cik viss ir sexy, cik labas ir unisex drēbes, kurš ar ko guļ, medijos nebija atsauces uz ārzemju ziņām, kurai zvaigznei kurā pasākumā paparaci objektīvam pazibējušas bikšeles vai tādu vispār nav bijis. Nebija krietni daudz šodienas muļķību un pārspīlējumu.

Lai vai kā, viss sākas ar jautrību - vecie muļķi ir stulbi, bet mēs, paaudze no 21-30 esam gudri un zinoši. Visāda garlaiciga vāvuļošana par procentiem un riskiem tādējādi tiek asociēta ar vecajiem muļķiem.
Show must go on un seko stāsts par kādu galīgi atpalikušu vecāku, kas izteicis bažas, ko tad, skolā tagad mācīs, kā nodarboties ar anālo seksu? Atkal vispārēji smiekli, viss, šinī auditorijā bez spurgšanas par paaugstinātu risku dažādos seksa veidos vairs neko pateikt nevarēs! Prezervatīva plīšana, ha, ha, hi, hi, pārāk kaislīga sūkšanās un košana, ho, ho, ho, jocīgi! Kaut kādi iekaisumi TUR un kaut kādi riski no TĀ, he, he, tiešam jocīgi, ko tie stulbie veči tur muld, mums šodien nekā tāda nav, viņu laikā seksa nebija, ko viņi zin! Anālais sekss kā paaugstinats risks - bet vai tie veči maz zin, ka sievietes arī tādu piekopj! Protams, ka piekopj un var gadīties, ka tieši no bisex hipstera, kas reizēm salaiž ar arī ar kādu veci bez prezervatīva, tā arī dabū to HIV otrajā randiņā!

Vecie muļķi laikam domā, ka HIV ir geju un bisex slimība! Protams, ka ir! Tas, ka skaitliski heterosekuāļi ir vairāk inficēti neko neatceļ.
Tad nu pragmatiskajā variantā bez hi-hi-ha-ha notiek risku izvērtēšana, tāpat kritiski tiek vērtēti partneri un viņu piedāvājumi kaut ko iešņaukt vai pamēģināt jau pirmajā vai otrajā randiņā.
www.youtube.com/watch?v=Rnw5FrUABhk
www.google.lv/#q=pazib+biks%C4%ABtes
HIV 01.04.2017 HIV+ 7054, Rīgā katrs 200, Ventspilī katrs 240, Jūrmalā katrs 300. Galvenā vecuma grupa - 21-40g. 55% intravenozās narkotikas, 45% - seksuālā transmisija.
Uzskaitē ņemtie 2010. - 231, 2011. - 260, 2012. - 276, 2013. - 295, 2014. - 339, 2015. - 442, 2016. - 376, 2017. - 191 (līdz 22.jūn.)
174 - biseksuāli, 275 - homoseksuāli, 607 - nav datu, 4357 - heteroseksuāli
Vecuma grupas 15 - 20 inf. 85, 21 - 40 inf. 1961, 31 - 40 inf. 1918, 41 - 50 inf. 1015, 51 - 60 inf. 354, 61 un vairāk - inf. 80
Seksa veidi - orālais sekss - viszemākais risks, vaginālais - augstāks risks, anālais sekss - visaugstākais risks.

Kamēr tie tiek uztverti kā medicīniski termini un tiek stāstīti pieaugušiem cilvēkiem, tas viss tiek uztverts ar sapratni. Tīņu auditorijā, protams, ir iespējama visāda smīkņāšana, ķiķināšana un domas par seksu reizēm aizēnos loģiku, viss kas liksies jocīgs vai mulsinošš, tātad, loģiski domājot, būtu jāpiestrādā pie tā, lai tā loģika un domāšana vajadzīgajā brīdī tomēr sāk darboties.
Tāpat kā fakts ir zināms tas, ka anālais sekss ir traumatiskāks un risks ir stipri lielāks, biežāka partneru maiņa ir risks un HIV geju un bisex vidē ir vairāk un lielāka iespēja inficēties.
Politkorektais uzslāņojums padara dažus faktus neērtus un dažus sagroza un maina kontekstu.

-------------------------------------
Sarunu festivālā Lampa, kas notika 30.jūnijā un 1.jūlijā bija pāris pasākumi, kas šo tēmu labāk vai sliktāk tieši vai netieši saistībā ar citu tēmu mēģināja aktualizēt.
Vienā tādā pasākumā, kas ar nelielām izmaiņām atkārtojās otrā dienā, darbojās stand up komiķis un daktere, kas skaidroja to visu un mēģināja gaisināt visādus mītus, ka ar HIV var inficēties no ēdiena traukiem, klepojot un sķaudot un ar rokaspiedienu un tamlīdzīgi. Ja man arī bija kādas šaubas, kāpēc tur vispār vajadzīgs komiķis, tad gan pirmajā, gan otrajā dienā (cits komiķis, tas pats dakteres teksts ar pāris izņēmumiem) viss bija diezgan labi, joki bija veiksmīgi, vietā un par tēmu, varbūt par abiem komiķiem bija tikai kādi 3-4 neveiksmīgi joki. Patiesībā jau publika emocionālu reakciju labāk atceras, labs bija joks par to, ka džeks telefona sarunā stāsta draugam, ka viņa nupat satiktā un uz visu jau gatavā tagadējā beibe nekādi nevar būt HIV pozitīva, jo viņai esot krutākais aifons! Vai arī komisks pastāsts par jautru jauniešu bariņu, kas visu ko salietojas un bariņā draudzīgi viens otram nodod savus dabiskos šķidrumus un optimismu, ka  nekas jau nebūs tik labiem un tuviem draugiem.

Daktere savu informācijas daļu pasniedza lieliski, izskaidroja visus galvenos principus, skaitļus, statistiku, protams, pieminēja tagad jau par  standartu tādās sarunās kļuvušo faktu, ka lielāko pienesumu jaunu HIV infekcija gadījumu absolūtajā skaitā pienes tieši heteroseksuāli cilvēki, ir arī seniori, ir jaunas sievietes un vīrieši, ir grūtnieces un pat pāris jaundzimušo gadā, kas to dabū no savas mātes, ka nav zinājusi par savu situāciju. Tāpat kliedēja mītu, ka HIV var noteikt jau otrā dienā pēc šaubīga sakara un visu izskaidroja, cik ilgi tās antivielas veidojas, kad tās var noteikt un par iespēju uzreiz sākt lietot zāles arī visu pateica.
Dakterei nebija nekādu problēmu ar faktiem, ka joprojām gandrīz puse jauno gadījumu ir intravenozie narkotiku lietotāji, kā arī šņaucēji un tablešu kaifa cienītāji savā īpašajā dvēseles un gara stāvoklī īpaši daudz neraizējas, kad, kur, ar ko, ar gumiju, bez gumijas, kāda starpība, ir taču jautri. Tāpat kā fakts ir zināms tas, ka anālais sekss ir traumatiskāks un risks ir stipri lielāks, biežāka partneru maiņa ir risks un HIV geju un bisex vidē ir vairāk un lielāka iespēja inficēties. Tas pat tiek saukts par epidēmiju. Tikai fakti, nekādu problēmu!  
Otrajā dienā pāris akcenti pazuda, bet tā kopumā abās dienās viss jau tika pateikts. Politkorekto liberāļu svētais Grāls šajā jautājumā ir dogma, ka visi var inficēties, ja neizsargājas! Nekāda dalījuma pa grupām, nekā tāda, kas vienu grupu politnekorekti kaut kā apvaino!

Vēlāk jau citā pasākumā es mēģināšu šo faktu aktualizēt un kāds hipsteris iebrēksies - ka sievietēm arī reizēm esot anālais sekss, lūk tā! Kaut āadus tur geju un bisex HIV inficēto procentus sociālā inženierija risina ar noliegumu un vispārēju  draudzīgu ķiķināšanu. Tajā pasākumā gan publiku neviens neapgrūtināja ar faktiem, ka Latvija ir rekordiste HIV jauno gadījumu skaitļos, ja tos pārrēķina uz iedzīvotāju skaitu un  tamlīdzīgas nebūtiskas fineses, galvenais stāsts jau daudz lielākā auditorijā bija par to, kā atpalikušie homofobie vecāki visādi pretojas bērnu izglītošanai.

Un tātad – dakteres un komiķu pasākumi notika gan pirmajā, gan otrajā festa dienā. Diskusija par to, kāpēc ir tik ļoti liela pretestība pret seksuālo izglītību skolā notika otrajā dienā jau daudz plašākā auditorijā. Galvenā doma - kā mēs labie un gudrie gribam izglītot un kā sliktie un dumjie mums traucē. Citi lektori un lektores, cita publika. Sākās ar jau pieminēto apgalvojumu, ka padomijā seksa nav bijis, tas, protams, izraisīja diezgan lielu jautrību, viss, auditorija ir emocionāli paņemta, identifikācija notikusi, tagad var sākt stāstu par to, cik ļoti tie vecāki ir atpalikuši. Auditorija jau ir gudra, kaut kādi pretīrunātāji neko nesaprot, viss, vide informācijas uzņemšanai ir gatava.

Vecāki, kas kaut ko mēģinājuši uzzināt, ko un kā tad mācīs, tiek attēloti kā palīgskolas līmeņa  publika. Viens, lūk, esot uztraucies, ka skolā tagad mācīs anālo seksu. Atkal draudzīgi vispārēji smiekli! Viss, par to, ka anālais sekss ir no HIV infekcijas viedokļa riskantāks, šajā auditorijā šodien bez jokiem un smiekliem vairs runāt nevarēs! Geji inficēti vairāk, nekā citas grupas – vispār homofobu izdomājums! Pieminēja, ka cietumā 40 x vairāk HIV nekā brīvībā, un viss. Vēl - ka sīkie desmit un 12 gadnieki runā par jtytam un ka tadu neesot, Jānis un Anna viuens otra esot tikai fuckbody. Atkal iespēja justies labākiem un gudrākiem, šoreiz par sīkajiem!

Protams vārdiski neviens par stulbeni, atpalikušu un idiotu saukts netiek, bet tas ir nojaušams no konteksta. Ko tik tie muļķa vecāki savā stulbumā nav teikuši!

Tik nevar saprast, kur palikušie gudrie vecāki vai tie ir tie, kas neko nejautā, ne par ko neinteresējas, kas skolā notiek un konformistiski pieņem visu par patiesību? Varbūt tiešām ir taisnība, ka, ja vidēji matemātikā atbild tikai katru trešo jautājumu un ceturtā daļa nevar izdarīt loģisku objektu analīzi 2 objektiem, cik dažādas kombinācijas ir, tad ar loģiku mūsu valstiņā ir kā ir? Varbūt visi loģiskie un gudrie sapulcējušies Lampas festa Skeptiķu teltī un neko negrib zināt par Baudas telts divu dienu dakteres un komiķa pasākumu? Šie ir reāli nosaukumi tām pasākumu vietām.